Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Za ubice iznajmili stanove * Bojkot do novih izbora * Tužilaštvo ohrabruje političku korupciju * Milo otima milione, dok Katnić prevodi * Pretvorio noć u dan * Umjetnici zavičaju * „Žena” protiv predrasuda
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 10-12-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
ALEKSANDAR VULIN, MINISTAR RADA I SOCIJALNOG STARANjA:
Teško je naći ružniji primjer mržnje prema jednom narodu od reakcije hrvatske predsjednice na srpsku čokoladicu.

Vic Dana :)

Kaže zeka zmiji:
- Izvini što sam te zafrkavao što nemaš noge.
- Ma nema veze, bilo pa prošlo.
- Dobro, evo ruka!







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Drustvo - datum: 2016-12-09 RUMUNIJI PRIJETE SANKCIJE UKOLIKO DO 2020. NE POVEĆA STOPU RECIKLIRANJA
Pogon za recikliranje u blizini grada Buzau na jugu Rumunije Kazne zbog otpada 200.000 po danu Tim tehnokrata dobio je rok od jedne godine da pokuša da preokrene dosadašnje katastrofalne rezultate Rumunije na polju recikliranja Ako do 2020. godine ne dostigne stopu recikliranja od 50 odsto, zemlja se suočava sa mogućnošću plaćanja kazni u iznosu do 200.000 eura na dan
Dan - novi portal
PI­ŠE: Adri­jan Lun­gu

Da bi ušao u Mi­ni­star­stvo ži­vot­ne sre­di­ne, po­sje­ti­lac mo­ra da okre­ne le­đa zgra­di par­la­men­ta, naj­ve­ćoj i naj­pre­po­zna­tlji­vi­joj gra­đe­vi­ni u ze­mlji. Nje­na ve­li­či­na go­to­vo da pre­va­zi­la­zi mo­ći po­i­ma­nja. Ve­ćim di­je­lom da­na ba­ca ve­li­ku sjen­ku. Unu­tar mi­ni­star­stva, kad se po­pe­nje uz mer­mer­ne ste­pe­ni­ce i pro­đe po­red ve­li­kih lu­ste­ra, po­sje­ti­lac sti­že do kan­ce­la­ri­je Ra­u­la Po­pa na pr­vom spra­tu. U hod­ni­ku sto­je tri mi­ni­ja­tu­r­ne kan­te za re­ci­kli­ra­nje ot­pa­da – žu­ta, ze­le­na i pla­va.
Ra­ul Pop se use­lio u kan­ce­la­ri­ju u ju­nu, kao dr­žav­ni se­kre­tar za upra­vlja­nje ot­pa­dom, je­dan od mno­gih eks­pe­ra­ta ko­je je an­ga­žo­va­la teh­no­krat­ska vla­da for­mi­ra­na šest mje­se­ci ra­ni­je, na­kon što je po­žar u noć­nom klu­bu u ko­jem je na­stra­da­lo 64 lju­di iza­zvao pli­mu bi­je­sa zbog ko­rup­ci­je u ze­mlji.
Vla­da je do­bi­la jed­no­go­di­šnji man­dat, do iz­bo­ra za­ka­za­nih za de­cem­bar, i u nju se po­la­žu ve­li­ke na­de da će ko­nač­no pro­mi­je­ni­ti stva­ri na­bo­lje po­sli­je vi­še od 25 go­di­na kr­še­nja obe­ća­nja na­kon pa­da dik­ta­to­ra Nikolaja Ča­u­še­skua, čo­vje­ka ko­ji je na­lo­žio iz­grad­nju no­ve zgra­de par­la­men­ta.
Ra­ul Pop je nad­le­žan za re­ci­kli­ra­nje, što ni­je na­ro­či­to po­pu­lar­na te­ma, ali do­bro ilu­stru­je spo­rost na­pre­do­va­nja Ru­mu­ni­je po­sli­je pa­da ko­mu­ni­zma. Re­zul­ta­ti na po­lju re­ci­kli­ra­nja su ka­ta­stro­fal­no lo­ši, a ci­je­nu za to pla­ća ži­vot­na sre­di­na. Ako se usko­ro ne­što ne pro­mi­je­ni, ci­je­nu će pla­ća­ti i sta­nov­ni­štvo.
Pre­ma po­sled­njim po­da­ci­ma Euro­sta­ta, sta­ti­stič­ke agen­ci­je Evrop­ske uni­je, u Ru­mu­ni­ji je 2013. go­di­ne re­ci­kli­ra­no pri­bli­žno pet od­sto ko­mu­nal­nog ot­pa­da, dok evrop­ski pro­sjek iz­no­si 28 od­sto. Naj­ve­ći dio pre­o­sta­log ot­pa­da za­vr­ša­va na de­po­ni­ja­ma ko­je ru­že pej­zaž.
Ako do 2020. go­di­ne ne do­stig­ne sto­pu re­ci­kli­ra­nja od 50 od­sto, ze­mlja se su­o­ča­va sa mo­guć­no­šću pla­ća­nja ka­zni u iz­no­su do 200.000 eura na dan. Ne­ki od zva­nič­ni­ka upo­zo­ra­va­ju i na pri­jet­nju uki­da­nja pri­stu­pa EU fon­do­vi­ma za za­šti­tu ži­vot­ne sre­di­ne, što je vi­tal­no va­žan iz­vor sred­sta­va za jed­nu od naj­si­ro­ma­šni­jih ze­ma­lja u EU.
Po­po­va še­fi­ca, mi­ni­star­ka, če­tr­de­set­sed­mo­go­di­šnja Kri­sti­ja­na Pa­ska Pal­mer eks­pert je za za­šti­tu ži­vot­ne sre­di­ne. Kao i Pop, na­pu­sti­la je stal­ni po­sao ko­ji je ima­la u ad­mi­ni­stra­ci­ji EU u Bri­se­lu da bi i sa­ma da­la do­pri­nos po­ku­ša­ju re­for­me po­sli­je po­ža­ra u noć­nom klu­bu. U mi­ni­star­stvo je do­ve­la i svo­ju tri­de­set­če­tvo­ro­go­di­šnju sa­vjet­ni­cu Ele­nu Ras­tej, eko­lo­škog ak­ti­vi­stu iz Tran­sil­va­ni­je, re­gi­o­na u cen­tral­noj Ru­mu­ni­ji.
Vri­je­me pre­o­sta­lo do iz­bo­ra u de­cem­bru ne­u­mit­no is­ti­če, a njih tro­je vo­de te­šku bit­ku, po­ku­ša­va­ju­ći da uve­ća­ju udio re­ci­kli­ra­nja ot­pa­da u Ru­mu­ni­ji. Mno­gi stra­hu­ju da će en­tu­zi­ja­zam za pro­mje­ne ne­sta­ti čim se po­li­ti­ča­ri vra­te na vlast.
Za­u­sta­vi­ti pro­pa­da­nje
Po­žar ko­ji je iz­bio u noć­nom klu­bu „Ko­lek­tiv“ u Bu­ku­re­štu 30. ok­to­bra 2015. mo­gao bi ući u isto­ri­ju kao tre­nu­tak pre­kret­ni­ce u post­ko­mu­ni­stič­koj Ru­mu­ni­ji. Ža­lost je br­zo ustu­pi­la mje­sto iz­li­vi­ma bi­je­sa zbog sum­nji da je bez­bjed­nost lju­di bi­la ugro­že­na zbog ko­rup­ci­je.
Vla­sni­ci klu­ba Đe­or­đe Alin Ana­ste­sku, Pa­ul Ka­ta­lin Gan­če i Ko­stin Min­ku, op­tu­že­ni su za ubi­stvo iz ne­ha­ta i iz­ve­de­ni pred sud. Dvi­je slu­žbe­ni­ce za­po­sle­ne u Upra­vi za van­red­ne si­tu­a­ci­je u Mi­ni­star­stvu unu­tra­šnjih po­slo­va An­to­ni­na Ra­du i Pe­tri­ka Đe­or­đe Ma­te ot­pu­že­ne su za zlo­u­po­tre­bu po­lo­ža­ja, jer na­vod­no ni­je­su oba­vlja­le oba­ve­zan in­spek­cij­ski nad­zor klu­ba.
Za hi­lja­de Ru­mu­na ko­ji su iza­ši na uli­ce da pro­te­stu­ju, tra­ge­di­ja je bi­la sim­bol ko­rup­ci­je ko­ja i da­lje iz­je­da ru­mun­sku dr­ža­vu i dru­štvo. Pre­mi­jer Vik­tor Pon­ta je pod­nio ostav­ku, a pred­sjed­nik Kla­us Jo­ha­nis se obra­tio biv­šem ko­me­sa­ru EU i agro­e­ko­no­mi­sti Da­či­ja­nu Či­o­lo­šu i po­nu­dio mu da vo­di ze­mlju do odr­ža­va­nja no­vih iz­bor za­ka­za­nih za go­di­nu da­na.
Či­o­loš, ko­ji ta­da ni­je bio član ni­jed­ne po­li­tič­ke par­ti­je, oku­pio je ka­bi­net sa­sta­vljen od teh­no­kra­ta, eks­pe­ra­ta, slu­žbe­ni­ka EU i li­de­ra gra­đan­skog dru­štva. Nje­go­va vla­da je ob­ja­vi­la pi­smo o na­mje­ra­ma u ko­jem je re­če­no da su tra­ge­di­ja u noć­nom klu­bu i nje­ni uzor­ci pro­iz­ve­li oče­ki­va­nja u ru­mun­skom dru­štvu ko­ja se vi­še „ne mo­gu ig­no­ri­sa­ti“.
Kri­sti­ja­na Pa­ska Pal­mer, biv­ša vi­so­ka slu­žbe­ni­ca za pi­ta­nja ži­vot­ne sre­di­ne i pre­go­va­rač u EU, bi­la je me­đu oni­ma ko­ji su pri­hva­ti­li po­ziv. Pre­u­ze­la je vo­đe­nje mi­ni­star­stva či­ji se do­sa­da­šnji re­zul­ta­ti na po­lju re­ci­kli­ra­nja ni­ma­lo ne ukla­pa­ju u vi­zi­ju ze­le­nog kon­ti­nen­ta ko­ju pro­mo­vi­še EU.
Ru­mu­ni­ja za­o­sta­je u obla­sti re­ci­kli­ra­nja ot­pa­da iz do­ma­ćin­sta­va još od pri­dru­ži­va­nja EU 2007. go­di­ne i da­nas ostva­ru­je tek ne­što bo­lje re­zul­ta­te ne­go su­sje­di ko­ji još ni­ij­su u EU, kao što su Sr­bi­ja, Ma­ke­do­ni­ja i Bo­sna, biv­še ju­go­slo­ven­ske re­pu­bli­ke u ko­ji­ma se re­ci­kli­ra­nje go­to­vo i ne prak­ti­ku­je. S dru­ge stra­ne, čak i zva­nič­ne broj­ke ko­je Ru­mu­ni­ja ob­ja­vlju­je do­vo­de se u sum­nju.
Kra­jem 2015, u je­ku pro­te­sta zbog po­ža­ra u klu­bu „Ko­lek­tiv“, in­spek­ci­ja za ži­vot­nu sre­di­nu i tu­ži­la­štvo po­kre­nu­li su is­tra­gu zbog op­tu­žbi da su ne­ka od pred­u­ze­ća uklju­če­nih u re­ci­kli­ra­nje pre­u­ve­li­ča­va­la svoj uči­nak. U sre­di­štu skan­da­la su bi­le ta­ko­zva­ne or­ga­ni­za­ci­je za pro­ši­re­nu od­go­vor­nost pro­iz­vo­đa­ča, OPOP, pre­ko ko­jih ve­li­ki pro­iz­vo­đa­či osi­gu­ra­va­ju da ot­pad od am­ba­la­že nji­ho­vih pro­iz­vo­da bu­de pri­ku­pljen i pro­sle­đen pred­u­ze­ći­ma za re­ci­kli­ra­nje.
Upra­va fon­da za ži­vot­nu sre­di­nu Ru­mu­ni­je, ti­je­lo pri Mi­ni­star­stvu ži­vot­ne sre­di­ne nad­le­žno za za­šti­tu, ka­zni­la je šest od de­set po­sto­je­ćih OPOP de­se­ti­na­ma mi­li­o­na eura, ali po­sli­je ulo­že­ne žal­be taj po­stu­pak još tra­je.
Đa­nin Ser­ban, iz­vr­šni di­rek­tor udru­že­nja OPOP pod ime­nom Eko Ro­ma­nia, iz­ja­vio je za BIRN da ove or­ga­ni­za­ci­je, ko­je su prak­tič­no po­sred­ni­ci iz­me­đu pro­iz­vo­đa­ča, sa­ku­plja­ča ot­pa­da i pred­u­ze­ća za re­ci­kli­ra­nje, ne mo­gu pri­hva­ti­ti od­go­vor­nost za stvar­ne učin­ke pred­u­ze­ća za re­ci­kli­ra­nje. Pre­ma nje­go­vom mi­šlje­nju, za­kon se u ovom slu­ča­ju ne­is­prav­no pri­mje­nju­je.
Ne­ma br­zih rje­še­nja
Ra­ul Pop, ko­ji je pret­hod­no ra­dio na za­šti­ti ži­vot­ne sre­di­ne za Pro­gram Uje­di­nje­nih na­ci­ja za raz­voj, kom­pa­ni­ju Ernst&Young i ne­vla­di­nu or­ga­ni­za­ci­ju Eco­te­ca, iz­ja­vio je da ne po­sto­je br­za rje­še­nja i „ču­do­tvor­ni li­je­ko­vi“ ko­ji će na­tje­ra­ti Ru­mu­ne da re­ci­kli­ra­ju. U upra­vlja­nju ot­pa­dom, re­kao je, „pri­mje­nju­je se niz ma­njih, kom­ple­men­tar­nih mje­ra ko­je se spro­vo­de raz­li­či­tim br­zi­na­ma“.
Ta­kve mje­re mo­gu uklju­či­va­ti opo­re­zi­va­nje de­po­ni­ja, što po­di­že ci­je­nu od­la­ga­nja ot­pa­da na de­po­ni­je, uvo­đe­nje si­ste­ma „pla­ćaj kao što ba­caš“, ko­ji pred­vi­đa vi­še po­re­ze za do­ma­ćin­stva ko­ja ne raz­dva­ja­ju ot­pad za re­ci­kli­ra­nje, i si­stem ka­u­ci­ja ko­jim se prak­tič­no pla­ća na­kna­da po­tro­ša­či­ma ko­ji vra­ća­ju am­ba­la­žu kao što su kon­zer­ve.
– Kom­pa­ra­tiv­na stu­di­ja bi po­ka­za­la da Ru­mu­ni­ja ima naj­jef­ti­ni­je de­po­ni­je u Evro­pi. Ako je ta­mo gdje su de­po­ni­je naj­jef­ti­ni­je re­ci­kli­ra­nje naj­sla­bi­je raz­vi­je­no, mo­gu­će je da tu po­sto­ji ne­ka du­blja ve­za – ka­že Pop.
Ot­por je, ka­že on, uglav­nom do­la­zio od pred­sjed­ni­ka sto­ti­na op­šti­na ko­ji su di­rekt­no nad­le­žni za pri­ku­plja­nje i od­la­ga­nje ot­pa­da i ko­ji ima­ju dis­pro­por­ci­o­nal­no ve­li­ku moć u po­li­tič­kom si­ste­mu Ru­mu­ni­je zbog va­žne ulo­ge u osi­gu­ra­va­nju gla­so­va za ve­li­ke po­li­tič­ke par­ti­je. Lju­di u op­šti­na­ma, ka­žu nji­ho­vi kri­ti­ča­ri, do­ži­vlja­va­ju ide­ju o raz­dva­ja­nju sta­kla, har­ti­je, me­ta­la, alu­mi­ni­ju­ma i osta­lih ot­pad­nih ma­te­ri­ja­la kao su­vi­šan i pre­skup eks­pe­ri­ment. Mno­gi­ma je lak­še i jef­ti­ni­je ba­ci­ti sve za­jed­no na de­po­ni­ju.
U obra­ća­nju sto­ti­na­ma pred­sjed­ni­ka op­šti­na u zgra­di par­la­men­ta u ju­lu, mi­ni­star­ka Kri­sti­ja­na Pa­ska Pal­mer je iz­lo­ži­la broj­ke. Kao i osta­tak EU, Ru­mu­ni­ja ima za cilj da do 2020. go­di­ne re­ci­kli­ra 50 od­sto ot­pa­da iz do­ma­ćin­sta­va.
– Za pr­vih de­vet i po go­di­na (po­sli­je pri­dru­ži­va­nja) sti­gli smo do tri od­sto. Da­kle, za do­sti­za­nje tri od pla­ni­ra­nih 50 od­sto po­tro­ši­li smo 71 od­sto vre­me­na ko­je ima­mo na ras­po­la­ga­nju. Ako je u pr­vih de­vet i po go­di­na re­ci­kli­ra­nje ra­slo po pro­seč­noj go­di­šnjoj sto­pi od 0,3 od­sto, sa­da mo­ra­mo pro­na­ći na­čin da za vri­je­me ko­je nam je pre­o­sta­lo do 2020. osi­gu­ra­mo pro­sje­čan rast od 13 od­sto go­di­šnje. To zna­či da mo­ra­mo bi­ti 39 pu­ta efi­ka­sni­ji ne­go do­sad. Mi iz mi­ni­star­stva ne mo­že­mo to sa­mi da ura­di­mo, a vje­ro­vat­no ne mo­že­te ni vi – ka­za­la je ona u svom go­vo­ru.
Iz­u­ze­tak od pra­vi­la
Jed­na op­šti­na u Tran­sil­va­ni­ji od­u­da­ra od op­šteg tren­da. Tar­gu La­pus, ma­li grad sa oko 12.000 sta­nov­ni­ka, uzeo je 2008. go­di­ne mi­li­on eura iz fon­do­va Evrop­ske uni­je i ku­pio kon­tej­ne­re i vo­zi­la za se­lek­tiv­no pri­ku­plja­nje ot­pa­da iz do­ma­ćin­sta­va.
Kra­us je iz­ja­vio za BIRN da nji­ho­va op­šti­na u pro­sje­ku re­ci­kli­ra 45 od­sto ot­pa­da. Za do­ma­ćin­stva ko­ja ne raz­dva­ja­ju đu­bre „pred­vi­đe­ne su ka­zne, da bi se na­u­či­li“.
– Pro­gram se spro­vo­di se­dam go­di­na i tu i ta­mo još ima­mo pro­ble­ma s di­sci­pli­nom, na­ro­či­to u stam­be­nim zgra­da­ma sa vi­še sta­na­ra. U in­di­vi­du­al­nim do­ma­ćin­stvi­ma od­ziv je i pre­ko 90 od­sto – ka­zao je on.
Od­go­va­ra­ju­ći na upu­će­ne kri­ti­ke Ma­da­lin Adi Te­o­do­se­sku, pred­sjed­ni­ca udru­že­nja ru­mun­skih gra­do­va, iz­ja­vi­la je da je naj­va­žni­je obra­zo­va­ti Ru­mu­ne o po­tre­bi re­ci­kli­ra­nja, do­da­ju­ći da po­li­ti­ka s tim ne­ma ni­ka­kve ve­ze. Te­o­do­se­sku je iz­ja­vi­la za BIRN da će se pro­blem ri­je­ši­ti on­da ka­da 41 okrug u Ru­mu­ni­ji usvo­ji ta­ko­zva­ni Si­stem za in­te­gri­sa­no upra­vlja­nje ot­pa­dom, ko­ji će ko­or­di­ni­ra­ti od­la­ga­nje ot­pa­da, uklju­ču­ju­ći i uvo­đe­nje za­seb­nih kon­tej­ne­ra za re­ci­kli­ra­nje.
Ci­lje­vi
Evrop­ska ko­mi­si­ja, iz­vr­šni or­gan EU, ob­ja­vi­la je 2011. skup pre­po­ru­ka za Ru­mu­ni­ju, uklju­ču­ju­ći uvo­đe­nje po­re­za za de­po­ni­je, si­stem „pla­ćaj kao što ba­caš“, bo­lju re­gu­la­ti­vu, nad­zor pred­u­ze­ća za upra­vlja­nje ot­pa­dom, te jav­ne kam­pa­nje za pro­mo­vi­sa­nje re­ci­kli­ra­nja. Ali ma­lo to­ga je uči­nje­no. Ipak, mo­gu­će je da je skan­dal s re­ci­kli­ra­njem ko­ji je iz­bio kra­jem 2015. po­kre­nuo pro­mje­nu.
Ot­ka­ko je ot­kri­ve­no da su po­da­ci o re­ci­kli­ra­nju bi­li „la­ži­ra­ni“, ka­že Pop, OPOP i pred­u­ze­ća za sa­ku­plja­nje i re­ci­kli­ra­nje na­šli su se pod mno­go stro­žim nad­zo­rom vla­sti i ve­li­kih mul­ti­na­ci­o­nal­nih kom­pa­ni­ja ko­je pro­iz­vo­de am­ba­la­žu. Ve­ća tra­žnja za ma­te­ri­ja­li­ma ko­ji se mo­gu re­ci­kli­ra­ti zna­či vi­še nov­ca za op­šti­ne ko­je pri­ku­plja­ju ot­pad od po­tro­ša­ča.
–Do kra­ja 2015, ka­da je iz­bio skan­dal sa ot­pa­dom od am­ba­la­že, pred­sjed­ni­ci op­šti­na ni od ko­ga ni­je­su do­bi­ja­li no­vac za ot­pad ko­ji se re­ci­kli­ra, što zna­či da ni­je bi­lo fi­nan­sij­skog pod­sti­ca­ja za raz­dva­ja­nje ot­pa­da, to jest, za ula­ga­nje u kon­tej­ne­re ili za­seb­na vo­zi­la za od­vo­že­nje pla­stič­nog i bi­o­ra­zgra­di­vog ot­pa­da – ka­že Pop.
Kon­stan­tin Da­mov, su­o­sni­vač pred­u­ze­ća za re­ci­kli­ra­nje Grin grup, tvr­di da je po­rez za de­po­ni­je mo­gao da bu­de usvo­jen za jed­no po­pod­ne.
– Imam uti­sak da lju­di u Mi­ni­star­stvu ži­vot­ne sre­di­ne ne zna­ju mno­go o ot­pa­du, ali od­lič­no se ra­zu­mi­ju u ne­ga­tiv­ne sta­vo­ve ne­vla­di­nog sek­to­ra pre­ma ot­pa­du. Ras­pra­vu su po­sta­vi­li vi­še u „emo­ci­o­nal­ni” ne­go teh­nič­ki okvir – ka­že Da­mov.
Tr­ži­šne si­le
Ni­kol Sej­ring, še­fi­ca odje­lje­nja za upra­vlja­nje ot­pa­dom i re­sur­si­ma u nje­mač­koj is­tra­ži­vač­koj or­ga­ni­za­ci­ji Bi­PRO GmbH, iz­ja­vi­la je da se si­stem „pla­ćaj kao što ba­caš” po­ka­zao kao ve­o­ma efi­ka­san u gra­do­vi­ma ši­rom Evro­pe.
– Efek­ti su ja­sno uoč­lji­vi. Udio onih ko­ji raz­dva­ja­ju ot­pad u gra­du ve­o­ma br­zo ra­ste – na­ve­la je ona.
Pop je iz­ja­vio da pri­mje­ću­je da se stva­ri mi­je­nja­ju, bar „ma­lo”.
– Do­la­ze go­di­ne bur­nih pro­mje­na na op­štin­skom ni­vou – re­kao je Pop.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"